Czy w Plewiskach powinien powstać targ owocowo-warzywny?

Odbyła się debata dotycząca budowy tunelu w Plewiskach

Zakończyły się konsultacje społeczne związane z powstaniem tunelu w Plewiskach pod międzynarodową linią kolejową z Warszawy do Berlina. Miałby on przede wszystkim rozwiązać problemy podróżujących ul. Grunwaldzką. I właśnie budowa tego tunelu była tematem przewodnim kolejnego spotkania w ramach cyklu “Spotkajmy się w Powiatowej17.”, które odbyło się 21 marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Plewiskach.
 
W trakcie spotkania mówiono także o buowie węzła przesiadkowego z parkingiem parking na 200 samochodów.
 
Mieszkańców interesowało jak powstanie węzła wpłynie na zmianę zachowań komunikacyjnych. Czy kolej metropolitalna będzie alternatywą dla samochodu? Czy tunel pod przejazdem kolejowym rozwiąże sprawę korków? A może mieszkańcy Plewisk woleliby przedłużenie tramwaju z Junikowa?
135 pociągów dziennie, w tym 35 zatrzymujących się na stacji Poznań Junikowo (Plewiska),. Tam przejeżdża kilkadziesiąt tysięcy samochodów. -Dojazd z Plewisk do Poznania zajmuje najczęściej godzinę. Rano są niesamowite korki, co chwila zamykane są rogatki. Jako mieszkańcy już nie możemy się doczekać inwestycji, która poprawiłaby dojazd do Poznania - mówiła w środę Małgorzata Degórska, sołtys Plewisk.
 
Urzędnicy obiecują zakończenie inwestycji do 2022 roku
 
foto:poznan.wyborcza.pl

Komentarze

mieszkanka

2018-06-14

ronda jak najbardziej, Kuba też ma rację, że tunel bardziej uciążliwy w budowie niż wiadukt, a przy tym ostateczne koszty tunelu mogą być wyższe niż wiaduktu,
a zresztą nie wiem kto zgodzi się na wstrzymanie ruchu kolejowego na tym międzynarodowym odcinku torów aby powstał tunel jeśli może powstać wiadukt bez wstrzymywania ruchu...
a przy okazji, może ktoś wie, czy na skrzyżowaniu z kolejowej z sycowską (skręt do auchan) będzie może rondo?
mieszkanka

2018-06-14

chyba pierwszeństwo ma budowa tunelu czy wiaduktu, aby przejazd pociągu nie tamował ruchu samochodów, a nie już teraz głupie pytania, czy może wolimy podciągać tramwaj z junikowa - bo i tramwaj będzie stał, gdy zamkną szlaban na przejeździe a tunelu/wiaduktu nadal nie będzie
Krzysztof

2018-04-06

Tak zblizają sie wybory i tylko sie obiecuje ktory już rok? .Kina ma racje WYBORY Mieszkancy dawno czekaja na rozwiazanie a to tylko obietnica!Od tego co lepsze to sa specyjalisci i oni nie powinni zdecydować co lepsze.My to fatycznie te obiecanki słyszymy co 4 lata.W Plewiskach tylko sie buduje lecz o wygodach dojazdu do pracy sie nie mysli.przepraszam ale tak jest.
Ja

2018-04-06

jeśli powstanie bezkolizyjny przejazd nad/pod torami to już będzie "święto lasu" i rozbicie świnki skarbonki, dlatego nie wierzę, że ktoś szarpnie się jeszcze na tramwaj, zwłaszcza, że niby którędy miałby połączyć się z pętlą na junikowie? po "naszej" stronie torów znalazlo by się miejsce na torowisko, ale za torami to nie wiem..
"urzędnicy obiecują..." - taaaa, życzę wszystkim aby dotrzymali tej obietnicy a tymczasem życie szykuje pewnie już niespodzianki...
ciekawe, czy ktoś myślał nad poprawą drogi w stronę skórzewa?
drugi pas asfaltu zrobić za drzewami i by się jechało, a tam przynajmniej jest miejsce na grzebanie i budowanie, przejazd bezkolizyjny też łatwiej by tam zrobić i puścić ulicę wzdłuż toru do grunwaldzkiej...
Piotr

2018-03-30

Osoba pisząca poniżej coś słyszała i źle zrozumiała. Pomysł z jednym torem to pomysł społeczników na przedłużenie tramwaju z Junikowa do torów kolejowych z pętlą przy sklepie netto. Jeden tor tramwajowy miałby zostać położona na Grunwaldzkiej i sygnalizacji świetlna miałaby sterować ruchem tramwajowym by na jednym torze nie spotkały się dwa tramwaje. Pozwoliłoby to uniknąć wyburzeń domów przy Grunwaldzkiej na wysokości os. Kwiatowego. Jest to tylko pomysł społeczników którego władze miasta nie zrealizują. Pętlą na Junikowie jest sfinansowana z funduszy UE i musi zostać zachowana trwałość zanim będzie przebudowana. Tunel powstanie po jednym pasie w każdą stronę. Będzie droga dla rowerów, parking na 200 samochodów, parking dla rowerów, może stacja rowerów miejskich, przystanek autobusowy, postój taksówek, może parking kiss And Ride do wysadzenia kogoś i odjechania. Dodatkowa działka pod mała gastronomię ma być przeznaczona, przebudowane skrzyżowanie z Wołczyńska i z nowego parkingu będzie wjazd na os. Zielarskie
Piotr

2018-03-30

Tunel nie będzie torowy bo nie będzie w nim torowiska. Będzie po jednym pasie w każdym kierunku. Przy skrzyżowaniu z Wołczyńska będą światła gdyż coraz trudniej wyjechać z Plewisk gdy Wołczyńska ma pierwszeństwo. A teraz jeszcze Wołczyńska będzie można przejechać na wprost przez Grunwaldzka wprost na parking który tam powstanie. Dodatkowo gmina ze swoich środków zrobi tam ulicę na osiedle Zielarskie by ułatwić z niego wyjazd i odciążyć Miętową. Po konsultacjach na prośbę mieszkańców będzie rozważane czy zamiast świateł na skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Wołczyńskiej oraz wjazdu na nowy parking nie da się zrobić tam ronda bez świateł. Rondo może też powstać po drugiej stronie tunelu przy wjeździe na os. Kwiatowe na wniosek mieszkańców.
Ciekawostka

2018-03-29

A czy wiecie, że tunel ma być tylko jednotorowy. Na końcach mają być światła i ruch na zmianę...
Kinia

2018-03-29

KAMPANIE WYBORCZA NALEZY UZNAC ZA OTWARTA. BUDUJCIE PANOWIE NA NIE SPOTKANIA I SCIEMA I TAK NAS KOLEJNE 4 LATA BEDZIECIE ROBIC W KONIA
Franz

2018-03-29

Na kosztach budowy tuneli ani wiaduktów się nie znam. Ważne jest co może powstać szybciej i spowoduje mniejsze utrudnienia. Wydaje się jednak że tunel.
Dodatkowo tunel nie psuje tak krajobrazu jak duży wiadukt. Ja więc jestem za tunelem. Wystarczy spojrzeć na Dębiec- tunel jest ładnie wpasowany w jezdnię i okolicę, że praktycznie go nie widać.
Piotr

2018-03-29

Wiadukt zająłby więcej miejsca i wymagałby m. in. wykupu dodatkowej ilości gruntu i więcej wyburzeń. Musi też zostać wybudowany nad trakcją, więc zacząć się musi odpowiednio wcześnie by spadek jezdni nie był zbyt duży. Na wiadukcie Gorczynskim były nocne ograniczenia w ruchu pociągów, co generuje koszty i wymaga pracy robotników w nocy. Elementy tunelu będą budowane poza placem budowy i wsuwane w wykop. Koszt tunelu to ok 80 mln a wiaduktu ok 120 mln.
Kuba

2018-03-29

Piotr.
Tunel w żadnym stopniu nie jest tańszy od wiaduktu. Budowa tunelu pod czynną liną kolejową sprawia, że konieczne będzie zabudowanie konstrukcji odciążających w poszczególnych torach (na czas ich zabudowy tor będzie nieczynny). budowa wiaduktu jest możliwa bez zamykania torów (przykład wiaduktu na Górczynie). Tak więc założenie co do mniejszej uciążliwości dla linii kolejowej jest błędne. Do tego lokalizacja tunelu przedstawiona w koncepcji powoduje powstanie kolizji z peronem, oświetleniem peronów i dojść do peronów, siecią trakcyjną i innym urządzeniami podziemnymi w tym kable telekomunikacji kolejowej czy sterowania ruchem pociągów. Wszystkie powyżej wymienione elementy będzie trzeba przebudować, co znacząco wpłynie na możliwość korzystania z linii kolejowej.
To, że koncepcja wykazała, że tunel jest tańszy to tylko pic na wodę.
Piotr

2018-03-28

Tunel jest przynajmniej z 20 milionów tańszy od wiaduktu i powoduje mniejsze utrudnienia w ruchu kolejowym podczas budowy. Obecnie na zlecenie Poznańskich Inwestycji Miejskich wybrana firma tworzy Program Funkcjonalno Użytkowy z którym musi zdążyć do III kwartału bo wtedy trzeba złożyć wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskie. Środki są pozakonkursowe, więc jeśli złoży się w czasie zgodnie z wymogami wniosek to pieniądze będą automatycznie przyznane bez listy rankingowej wnioskodawców. Pieniądze więc z UE są, tylko trzeba dokumentację na czas przygotować, a liderem jest tutaj miasto Poznań. Budowa to będą tak lata 2020-2022. Optymistyczny wariant zakłada otwarcie tunelu już w 2021
Anton

2018-03-27

Kuba, jak pamiętam wersja "wiadukt" była kalkulowana w jakimś pakiecie z wiaduktem na kolejowej i jeszcze jakimiś drogami dojazdowymi. Chyba na zasadzie by wykazać że to i tak za drogo więc wypchajcie sie...
Kuba

2018-03-27

O tramwaju do Plewisk można zapomnieć - tunel zamyka temat (przynajmniej na najbliższe 100 lat), z resztą przedłużenie do linii kolejowej E20 już jest nieopłacalne z uwagi na zakończoną inwestycję pętli tramwajowej na Junikowie (wówczas na etapie projektowania pętli należało ją przenieść w okolice Netto). To, że miasto obiecuje wykonać analizę co do zasadności przedłużenie tramwaju nic nie znaczy. Takie analizy, czy koncepcje najczęściej wykonuje się manewrując w określonych ramach narzuconych przez zamawiającego, przez co mają one z góry narzucony cel.
Tak samo było teraz przy opracowywaniu koncepcji skrzyżowania wielopoziomowego. Miasto nakazało całkowicie zignorować miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które jasno określały, że ma być wiadukt drogowy, skręcający za przejazdem (po stronie Plewisk) w kierunku ul. Głogowskiej i dalej wybudowana nowa droga łącząca ul. Grunwaldzką z ul. Kowalewicką (węzeł na ul. Głogowskiej - już wybudowany). Tylko, że takie rozwiązanie niemalże w całości byłoby w terenach miejskich (czyt. utrzymanie,konserwacja, bieżące naprawy po stronie miasta), a teraz wersja tunelu zakłada, że prawie cała inwestycji zlokalizowana będzie na terenie Gminy Komorniki, więc odpowiedź, kto będzie utrzymywać jest jednoznaczna. Dodatkowo przywołany węzeł Głogowska/Kowalewicka nie zostanie wykorzystany w takim stopniu, do jakiego został zaprojektowany i wybudowany.
Na spotkaniu padły kwoty, że tunel będzie kosztować 60 mln PLN, a wiadukt miałby kosztować 180 mln PLN. Bzdura. W rzeczywistości obie wersje mają bardzo zbliżony koszt wybudowania.
pjao

2018-03-27

do @piter Co do ostatnich dwóch zdań :)
Już kiedyś słyszałem, że Pajo jest właścicielem tylu ziem w Plewiskach (formalnie i poprzez słupy), że aż nam się to nie śni :) Widać to choćby w Brzozowym Gaju gdzie powstaje tyle bloków - kiedyś myslałem, że to teren nie do ruszenia, przecież tyle tam było drzew, zieleni.
Ewa

2018-03-26

Super !! :)
piter

2018-03-26

Ewentualne przedłużenie tramwaju do przejazdu nie jest niemożliwe, ale szanse na to na obecną chwilę nie są duże. Może do końca roku dowiemy się z analiz zarządu, które ponoć są już lub za chwilę będą w toku coś na ten temat.
Co do tunelu to po trzecim kwartale br. dowiemy się czy odpowiedzialni zdążyli proceduralnie i czy będzie na to kasa. Jak nie to nic już na lata z tego nie będzie.
Od przełomu wieków słyszę o problemie przejazdu i jego rozwiązywaniu i póki co... *** zbita. Zamiast tego na spotkaniu dało się odczuć wzajemne dąsy tym razem starosty i wójta.
Niezależnie od tego czy się dogadają, wójt zabuduje nam Plewiska totalnie, ściana w ścianę, bo jak tłumaczył naiwnie nie ma podstaw by odmówić deweloperom tego co chcą zbudować. Bo przecież ramy planów zagospodarowania przestrzennego sami sobie stworzyli, poza urzędnikami wójta, nieprawdaż?
Franz

2018-03-26

Tramwaj do torów kolejowych z pętlą po stronie Poznania w zupełności by wystarczył. W samych Plewiskach chyba nie ma zwolenników poprowadzenia torów.
Damian

2018-03-25

Właśnie, pani Kasiu. Pytanie, gdzie pani mieszka. Z tego co wiem, to propozycja tramwaju jest przez ul. Kominkową i wątpię, aby któryś z mieszkańców się z tego powodu ucieszyl
Mateusz Kosmider

2018-03-25

A jakieś konkrety ? Konkluzje ze spotkania ?
Kasia

2018-03-25

Drogi sąsiedzie czytałam ze torowisko miałoby iść jednyn dodatowym (trzecim) pasem Gruwaldzkiej i mialo byc wahadlemi tylko do przejazdu kolejowego. Chodnik i droga rowerowa miała iść tylko jedna stroną :)
sąsiad

2018-03-25

Kasiu a którędy i dokąd byś chciała ten tramwaj aby nikomu nie przeszkadzal?
Kasia Nowak

2018-03-25

Czy możemy prosić o więcej szczegółów? Kiedy budowa rusza? Co z tramwajem?
 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.